BHWI Fondacija obilježila 16 dana aktivizma kroz organizaciju fokus grupa i prisustvo u info kutcima

Stručna pomoć, informacije i razni vidovi podrške dostupni građanima

Tokom ovogodišnje kampanje „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“, UNHCR-ova partnerska organizacija Fondacija BH inicijativa žena (BHWI), organizovala je niz događaja i aktivnosti kao što su fokus grupe s korisnicama iz Sirije, Turske, Ukrajine, Afganistana i Irana, održane u saradnji s kulturnim medijatorima/cama i drugim organizacijama. Fokus grupe su se održale u privremeno prihvatnom centru Ušivak u kojem BHWI ima stalno prisutan tim, a cilj je bio pokrenuti diskusiju na temu nasilja nad ženama.

BHWI je također podržao i kampanju koju je ispred UN-a, od 24. novembra do 9. decembra pod motom #neznačine i #prepoznajidjeluj, provodio UN Women BiH u saradnji s partnerima i uz podršku Švedske, a bila je fokusirana na borbu protiv seksualnog nasilja i uznemiravanja nad ženama i djevojčicama u BiH.

U dva info kutka u BiH, u Sarajevu i Mostaru, BHWI je omogućio prisustvo socijalnih radnika/ca i obiteljskih savjetnika/ca koji su bili dostupni za razgovor o temi seksualnog nasilja i uznemiravanja.

„U Mostaru i u Sarajevu smo imali timove koje su činile psihologinje i socijalne radnice. One su tokom ovih šesnaest dana bile prisutne u dva info kutka i bile su na raspolaganju da građanima, kojima je bila potrebna stručna pomoć, pruže informacije. Drago nam je što smo pored svojih aktivnosti u ovoj kampanji i na ovaj način doprinijeli da se građani informišu o oblicima seksualnog nasilja i uznemiravanja i mehanizmima zaštite i pomoći koja im je na raspolaganju“, objasnila je Gabrijela Rubić, socijalna radnica i obiteljska savjetnica u BHWI Fondaciji.

Na završnom događaju kampanje predstavljene su realizovane aktivnosti i podaci iz provedenog kviza, koji su prikupljeni na osnovu odgovora građanki i građana o tome koliko znaju o seksualnom uznemiravanju i nasilju. Kviz je bio dostupan online i u info kutcima, koji su bili postavljeni u pet bh. gradova u toku trajanja kampanje.

Udruženje Vaša Prava Bosna i Hercegovina, također partnerska organizacija UNHCR-a, je na info kutcima obezbijedilo prisustvo pravnih savjetnika/ca koji/e su davali/e savjete na temu seksualnog nasilja i mehanizama zaštite.

„U teoriji postoje mehanizmi prevencije nasilja koji u praksi često nisu primijenjeni. Ljudi s kojima radimo navode da se njihov problem banalizuje, što kod njih izaziva otpor da prijave taj problem. Zbog toga je važno što smo u okviru kampanje, kao partnerska organizacija UNHCR-a kroz prisustvo u nekoliko info kutaka bili na raspolaganju posjetiteljima koji su željeli znati više o tome kako je regulisan segment prava u zaštiti od seksualnog nasilja i nasilja u porodici“, rekla je Amila Šahdan, pravna savjetnica u Udruženju Vaša Prava BiH.

U slučajevima u kojima dobiju informaciju da je u porodici bilo nasilja, Vaša Prava BiH dalje postupaju prema utvrđenim procedurama, kao što su zahtjev zabrane pristupa/prilaska, asistencija pri razvodu braka, povjera sigurnosti djeteta i druge procedure. Kontinuirano nude pravnu pomoć i pravne informacije o mjerama prevencije i zaštite od nasilja.

Jačanje svijesti građana/ki o različitim oblicima seksualnog nasilja i uznemiravanja poput uhođenja, uznemiravanja u javnom prostoru i silovanja u braku, te ukazivanje na važnost osiguranja pravnog okvira za zaštitu od seksualnog nasilja i uznemiravanja, kao i njegove primjene u skladu sa međunarodnim standardima, osnovni su ciljevi ove kampanje. To se prije svega odnosi na usklađivanje entitetskih krivičnih zakona sa Istanbulskom konvencijom, u kontekstu definisanja djela silovanja i seksualnog uznemiravanja.