Zaštita reproduktivnog zdravlja u izbjeglištvu

BHWI Fondacija, implementacioni partner UNHCR-a u BiH, u saradnji sa UNFPA organizirala je 26. oktobra 2021. godine prvu sesiju treninga na temu „Zaštita reproduktivnog zdravlja u izbjeglištvu“.

Dobro reproduktivno zdravlje je stanje potpunog fizičkog, mentalnog i socijalnog blagostanja u svim pitanjima vezanim za reproduktivni sistem, navodi se u definiciji Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). To znači da svi ljudi imaju pravo na siguran seksualni život, kao i na donošenje samostalnih odluka koje se tiču rađanja, ali i slobodu da sami donose odluke o svom reproduktivnom stanju.

Ženama u procesu migracija usluge ginekološkog savjetovanja i pregleda često su nedostupne. Uzveši u obzir nemogućnost ostvarivanja zdravstvene zaštite reproduktivnog zdravlja, aktivnosti BHWI Fondacije uključuju omogućavanje ​​zdravstvenih pregleda za žene i medicinsku njegu, individualne i grupne konsultacije o zdravlju i higijeni žena i djece, te opću medicinsku njegu za trudnice. Radimo na tome da ovoj ranjivoj kategoriji žena, posebno trudnicama, pružimo adekvatnu medicinsku njegu i obrazovanje.

Zahvaljujući predavanju liječnice specijaliste dr. Azre Karić – Viteškić, nekoliko žena, osoba pod međunarodnom zaštitom, jučer su prvi put imale priliku upoznati se sa značenjem termina „reproduktivno zdravlje“. Kako voditi računa o zaštiti i očuvanju zdravlja, te kako i kome se obratiti u slučaju nekih problema samo su neke od tema o kojima su otvoreno mogle razgovarati sa stručnom osobom. Trening je bio od posebnog značaja za prisutne tinejdžerice. Osim što su neke od njih prvi put prisustvovale razgovoru o ovoj važnoj temi, neke su osjetile slobodu i da se obrate liječnici za savjete.

Nakon izlaganja, pojedine djevojke i žene iskoristile su priliku za individualne konsultacije sa liječnicom. Posebno je značajna činjenica da su dobile jasne i konkretne upute vezane za pojedinačne probleme.

Da bi očuvali svoje seksualno i reproduktivno zdravlje, ljudima je potreban pristup tačnim informacijama i sigurnoj, efikasnoj, pristupačnoj i prihvatljivoj metodi kontracepcije po svom izboru. Moraju biti informirani i osnaženi da se zaštite od spolno prenosivih infekcija. Kada odluče da imaju djecu, žene moraju imati pristup uslugama koje im mogu pomoći da imaju zdravu trudnoću, siguran porođaj i zdravu bebu. Svaki pojedinac ima pravo na vlastite odluke o svom reproduktivnom stanju i zdravlju.

Zahvaljujući dobroj saradnji, prepoznatim potrebama i mogućnostima, BHWI Fondacija i UNFPA su dogovorile dalje zajedničke korake na polju zaštite reproduktivnog zdravlja osoba pod međunarodnom zaštitom. Tako će izbjeglicama, osobama kojima je odobrena supsidijarna zaštita i tražiteljima/icama azila biti omogućeno obrazovanje o reproduktivnom zdravlju.