Football3: Igra koja spaja i gradi mostove

Fudbal, igra univerzalnih emocija i neiscrpnog nadahnuća, u Sarajevu je dobio novu dimenziju. Ne radi se samo o golovima, driblinzima ili pobjedama. Ovdje, na zelenim terenima grada koji živi sport, fudbal je postao most spajanja različitih svjetova, alat za učenje o toleranciji, poštovanju i prijateljstvu.

Upravo ovaj duh inkluzije i međusobnog poštovanja bio je temelj dvodnevnih radionica organizovanih u saradnji UNHCR-a BiH i Fudbalskog saveza BiH, uz podršku UEFA-e. Bio je to susret djece iz različitih dijelova svijeta, zajedničkih snova i različitih priča, okupljenih kroz projekt “Football3 kao metoda društvene promjene” u kojem je učestvovalo  115 djece. Radionice su bile fokusirane na podučavanje djece iz različitih društvenih grupa – uključujući izbjeglice, tražitelje azila, migrante i djecu iz lokalne zajednice – o važnosti poštovanja, tolerancije i inkluzije kroz sport, transformišući fudbalski teren u prostor gdje se uče životne lekcije i grade mostovi razumijevanja među mladima iz različitih kultura i s različitim životnim pričama.

Prvi dan bio je posvećen edukaciji trenera i nastavnika. Učili su o ”Football3” metodologiji, gdje su treneri postali medijatori, a igrači – ambasadori fair playa. Igra “Football3” je posebna – nema sudija. Djeca sama postavljaju pravila, rješavaju konflikte, ocjenjuju fair play. „Ova metodologija mijenja fudbal. Ne radi se samo o golovima, radi se o razumijevanju i poštovanju“, objasnio je jedan od trenera. Naredni dan je bio dan za djecu, radionica je bila posvećena njima. Teren je bio ispunjen smijehom i uzbuđenjem. Među tim mladim igračima isticao se mališan iz Ukrajine, čije su oči sjale dok je pričao: „Ovo mi puno znači! Naučio sam ne samo o fudbalu, već i o prijateljstvu. Važnije je kako se igra a ne ko će pobijediti. Iako ne govorimo isti jezik, na terenu se savršeno razumijemo.“

Radionica za roditelje i staratelje bila je ključni segment u dodatnom naglašavanju važnosti sporta u socijalnom razvoju djece. U sklopu radionice, Fondacija Bh. inicijativa žena održala je posebnu prezentaciju na temu “Značaj i uticaj sporta na zdrav rast i razvoj djece”. Fokus prezentacije bio je na razumijevanju kako uključivanje u sport pridonosi fizičkom, emocionalnom i socijalnom razvoju djece, na ulozi roditelja i trenera u tom procesu, te na savladavanju prepreka koje se javljaju u sportskim aktivnostima za djecu i roditelje. Stručnjaci su istakli psihološke koristi sporta i njegovu ključnu ulogu u izgradnji karaktera djece, kao i važnost inkluzije u sportskim aktivnostima.

Gospodin Alija Porča,iz Fudbalskog saveza BiH, ističe da savez, kao društveno odgovorna organizacija, pridaje posebnu pažnju socijalnoj integraciji ranjivih kategorija, posebno djece. „Putem projekta ‘Socijalna integracija kroz fudbal’ metodom Football3, kojeg realizujemo zajedno sa našim partnerom UNHCR-om, uz pomoć UEFA-e, želimo djecu iz kategorije izbjeglica i migranata, ali i lokalnu djecu iz ugroženih populacija, uključiti u društvene aktivnosti putem lokalnih klubova“, kaže g. Porča. Nakon Bihaća i Sarajeva, projekt će biti realiziran i na području Hercegovine.

Kako se vikend bližio kraju, djeca su se rastajala obogaćena novim prijateljstvima i životnim lekcijama koje će nositi u srcu. Fudbal je bio sredstvo, ali njegova poruka je odzvanjala dublje: “Različiti smo, ali na terenu smo jedno.” Projekat “Football3” nadmašio je granice običnog sportskog događaja, postavši simbolom jedinstva i međusobnog razumijevanja. Mladi nogometaši, nevezano za svoje porijeklo, otkrili su zajednički jezik – jezik sporta, koji prenosi vrijednosti tolerancije, poštovanja i zajedništva, gradeći temelje za budućnost koja cijeni različitosti i slavi jedinstvo.

  • football